Z českých rukou až do oblak

Za rok oslaví stoleté výročí založení. Po Boeingu jí patří druhé místo coby druhému nestaršímu výrobci letadel světa. Brány továrny opustilo na 11 000 vlastních letounů a všechny vyrobené kusy dohromady nalétaly zhruba 13 milionů letových hodin. Neuvěřitelné, že něco takového se nachází v České republice. Řeč je o firmě Aero Vodochody, historicky největším producentem cvičných proudových letounů na světě.

Do procesů v továrně ve Vodochodech měla možnost nahlédnout také Katedra logistiky Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze prostřednictvím Klubu mladých logistiků. Návštěva pořádaná mimo řádnou školní výuku vzbudila velký zájem a deset míst daných k dispozici studentům bylo rychle plně zaplněných. Po příjezdu do areálu továrny si studenty a členy katedry na vrátnici převzal obchodní ředitel Zdeněk Hlačík a zajímavé odpoledne mohlo začít.

V první části se studenti mohli dozvědět něco víc o historii továrny a také o obchodním modelu, pod kterým český výrobce operuje. Rovněž byly nastíněny plány do budoucna a nechybělo ani několik zajímavostí ze světa byznysu s letouny. Pak už nic nebránilo k praktické části exkurze, kdy se studenti mohli podívat jak do kompletačního hangáru, kde mohli vidět jak instalaci elektroniky, tak také části trupů letadel.

Pak se skupinka nadšenců logistiky a fandů létání přesunula do protějšího hangáru, kde si prohlédla servisní středisko. Kromě nahlédnutí do kokpitu stíhacích letounů byly k vidění také další komponenty stíhaček. Exkurze pak byla zakončená v hale patřící kovoobrábění a lisovaní součástek pro letecký průmysl. K tomu tedy neodmyslitelně patřilo také intro do systému supply chain managementu.

Do prostor továrny Aero Vodochody měla Katedra logistiky přístup vůbec poprvé. Exkurze však studenty nadchla natolik, že katedra už nyní pracuje na další spolupráci v podobě dalších exkurzí pořádaných v rámci vedlejší specializace logistika a Klubem mladých logistiků. Tak se nechme překvapit…

Foto: ekonom.ihned.cz