Terst a Koper – na výletě s MSC!

Hlavní partner Katedry logistiky na fakultě Podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze ví, jak skrze katedru motivovat studenty. I když se při pohledu na studijní plán vedlejšky logistiky spousta lidí zhrozí z dvanáctikreditového předmětu MPZ – mezinárodní přeprava a zasílatelství – ve skutečnosti je to super prakticky zaměřený předmět a motivace je také velká. Rejdař MSC totiž dává k dispozici dvě až tři místa na exkurzi přístavů v Terstu a Koperu.

Místa pak katedra poskytne k dispozici nejaktivnějším studentům předmětu, kteří tak mají možnost se na probíranou látku podívat hezky zblízka. Letos se na soupisku zúčastněných dostali Natália Baná, Martina Hlavatá a Martin Jančálek. Zástupci MSC a řada jejích významných partnerů dostala stejnou možnost a tak se směrem Slovinsko vydal zájezd se společným jmenovatelem – LOGISTIKA. Zástupci různých logistických směrů do Slovinska vyrazili s pražského Florence a po několika hodinách se mohli těšit příjezdu do krásného města Portorož. Po ubytování v pětihvězdičkovém hotelu s výhledem na moře nastal čas na odpočinek a večerní procházku podél moře. Úžasná večeře plná mořských plodů zakončila první den cestování. To už se ale všichni těšili na první návštěvu přístavu.

Druhý den v ranních hodinách se všichni už přesunuli autobusem do zhruba 40 km vzdáleného Koperu, kde na českou návštěvu čekalo vedení tamního přístavu. Po úvodní prezentaci a informacích o přístavu se mohlo jít na věc – na samotnou prohlídku uvnitř kontejnerového terminálu. Ihned po projetí bránou se všichni trošku zděšeně zadívali na poničené kontejnery z havárie na moři. Ne vždycky se všechno dokonale podaří… Následovalo kolečko kolem přístavu, kde už bylo možné vidět, jak takový kontejnerový terminál pracuje, když je všechno v pořádku. Návštěva končila zhlédnutím vlakové části terminálu a pak už všichni usedli ke společnému obědu, který si přístav Koper pro své návštěvníky přichystal. Po obědě následovala cesta do slunné Itálie – historického centra Terstu. Prohlídka města ukončila první den exkurze. Dalším bodem programu pak byl přístav v Terstu.

Ráno kolem desáté hodiny už byli všichni na místě a k průvodcům po přístavu se přidal také kapitán z jedné zaoceánských lodí. Jeřáby v akci, kontejnery „vznášející“ se nad povrchem terminálu a to všechno pěkně zblízka. Neskutečný zážitek, který se jen tak někomu nedostane. Druhá část dne patřila vyhlídkové plavbě. Přesun po moři do několik kilometrů vzdálené vesničky trval něco málo přes 45 minut. Po mořských specialitách italské kuchyně a výborném obědě následoval návrat do Terstu a následně bohatá večeře na pozvání společnoti Metrans.

Tím se program nachýlil a zbývalo už jen bezpečně dorazit domů. To se také povedlo, čímž byl unikátní zážitek dotažen do dokonalosti.

Za Klub mladých logistiků patří určitě obrovské poděkování katedře logistiky a také hlavnímu partnerovi katedry – firmě MSC.