Exkurze PPL

V rámci vedlejší specializace Logistika – mezinárodní přeprava a zasílatelství jsme navštívili předního poskytovatele přepravních služeb PPL s.r.o., který je i jedním z generálních firemních partnerů Katedry logistiky a hlavních firemních partnerů FPH. 

V odpoledních hodinách nás vyzvedl firemní autobus na Opatově a zavezl do centrálního překladiště zásilek v Jažlovicích u Prahy. To v první řadě třídí zásilky dle oblastí doručení do nákladních aut, které je pak dovezou do dep všude po republice, a v druhé řadě už pro bližší region přímo do menších dodávek, které je dodávají koncovým zákazníkům.

Momentálně jsou tam přijímané zásilky do 50 kg a největší borci na vstupu zvládnou zpracovat až 3 t zásilek za směnu. Problematické zásilky (nadrozměr, pytlík, nečitelná etiketa atd.) se naloží na vozíky a pak pošlou po speciálním pásu dál na výstup. Standardní zásilky se dávají hned na pás u vchodu, po kterém automaticky putují rychlostí 2 m/s dál provozem, jsou zváženy a podle etikety roztřízeny. Novinkou pro přepravu na další depa jsou „trychtýře,“ ze kterých zásilky padají přímo na pásy k  příslušným dveřím. 

Dále firma plánuje zainvestovat do zařízení, které by pomohlo se zpracováním zásilek v pytlících, protože to nynější technologie správně číst neumí a znamená to zdržení. Řidiči se také dočkají dokonalejších dotykových mašinek na skenování, navádění a úpravu informací o zásilce. 

Největší frmol firmě začíná před Vánoci počínaje Černým pátkem. To provoz zpracuje i 250 000 zásilek za den. V největších krizích pak pomáhají s rozvozem všichni zaměstnanci – ti zvládnout rozvést tak 40-60 zásilek za den, nejlepší řidiči i přes neuvěřitelných 200.  

Nad těmito čísli jsme vskutku žasli a do včerejšího večera, kdy jsme balíčky viděli svištět neuvěřitelnou rychlostí, ani představit. Děkujeme tedy moc společnosti a našim průvodcům, že nám umožnili všechno vidět na vlastní oči.