Exkurze P&G a Hopi

Klubem mladých logistiků jsme se podívali na spolupráci firem Procter&Gamble a Hopi. 

Exkurzi jsme začali v kancelářích Nile Housu v Karolinské, kde na nás už čekaly tři usměvavé dámy z Procteru. Nejprve nám Radka Gajdošová a Jana Posseltová stručně představily firmu jako takovou, jaké značky zaštituje (např. Ariel, Lenor, Jar, Pempers, Gillette, Oral-B, Old Spice, Head & Shoulders…), kde všude působí a jaké oblasti střední Evropy spadají pod pražskou pobočku.

Jana Šebelová, CE Customization Leader, nám poté přiblížila činnost oddělení Customization (Co-packingu), tedy specifických úprav balení dle požadavků zákazníků, na které jsme se po bohatém obědě jeli podívat do distribučního centra ve Strančicích. Ve skladě řízeném společností HOPI jsme mohli na vlastní oči vidět, jak zaměstnanci připravují promoční XXL balení aviváží, dávají na ně etikety nebo je mixují do speciálních displejů (kartonových stojanů) přímo na míru zákazníkům do obchodů.

Činnost HOPI a její spolupráce s P&G nám byla představena ředitelem DC Pavlem Pechem. Kromě oddělení Customization jsme si prohlédli i sklad a vychystávání objednávek, balení palet nebo už zabalené palety. Zajímavé byly zejména tzv. sandwichové palety – na paletě je různé zboží “navrstvené” v několika úrovních proložené paletami. Folie kolem palety byla někdy zabalená tak pevně, až se produkty zdály promáčklé. To ovšem neznamená nic špatného – balící stroj je přesně naprogramovaný tak, aby věděl, kolikrát zboží omotat, aby byly palety při přepravě stabilní, zboží dobře chráněno a zároveň se pak vrátilo do původního stavu.  

Dále jsme viděli například tzv. deadpily – vysoké sloupce zboží na paletách, které se potom za pomoci speciální manipulační techniky rozdělily na další palety.  V rámci využití přepravní kapacity umí sklad a dvě normální palety naplocho položit i třetí – toto lze udělat s lehkým zbožím pro klienty, kteří mají příslušnou techniku k sundání.  

Tato exkurze nám přinesla mnoho poznatků nejen o customizaci, skladování a přepravě. Měli jsme jedinečnou možnost nahlédnout do fungování několika oddělení v rámci významné multinacionální společnosti Procter&Gamble a být svědky její velmi dobře šlapající spolupráce s logistickou společností HOPI. Rády bychom tímto za tuto skvělou příležitost oběma společnostem poděkovali a těšíme se na další spolupráci v nadcházejících semestrech! ?