Exkurze Metrostav

V rámci výuky předmětu Mezinárodní přeprava a zasílatelství jsme se podívali do největší české stavební společnosti Metrostav a.s. Na exkurzi jsme se dozvěděli o současném největším pražském projektu Optimalizace traťového úseku Praha Hostivař – Praha Hlavní nádraží. Exkurze byla velice příjemným doplňkem právě probírané látky o železniční přepravě. 

Ráno jsme se nejprve sešli na pražské Palmovce v Centru vzdělávání Skupiny Metrostav, kde jsme se nabudili kávou a vyslechli zajímavou přednášku o projektu Optimalizace traťového úseku Praha Hostivař – Praha Hl. nádraží II. část, kterou vedl vedoucí tohoto projektu Ing. Ladislav Šabach. Mimo jiné jsme měli možnost vidět v jaké podobě se tratě nachází teď a jak mají za tři roky vypadat nebo návrhy nových plánovaných stanic Praha-Eden a Praha-Zahradní město. Následovala interaktivní diskuze o projektu a dalších činnostech firmy v České republice i v zahraničí. 

 

Následně jsme se přesunuli na samotnou stavbu do Strašnic. Před vstupem na stavbu jsme se řádně vybavili ochrannými pomůckami a poté vyrazili do terénu. Prošli jsme jeden z úseků trati, kde probíhala optimalizace a výstavba nové trati. Jelikož byla zrovna doba oběda, staveniště připomínalo vcelku opuštěné místo, což nám ale umožnilo stavbu navštívit. Byli jsme svědky práce na stavbě mostu a došli až do míst, odkud bylo vidět na Eden, kde by měla vyrůst jedna z nových stanic (ku radosti fanouškům Slavie). 

Exkurze byla skvělým a užitečným zpestřením výuky, přestože jsme se trochu zaprášili. ?